انجمن ایرانیان باستان

خبری

آيين شب يلدا در فهرست آثار ملي كشور ثبت شد

شب يلدا هم ملي شد

آيين هشت هزارساله شب يلدا كه به عنوان يكي از آيين هاي سنتي ايران هر ساله از سوي ايرانيان جشن گرفته مي‌شود در تاریخ 30 آذر 87 طي مراسمي با حضور رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و ديگر مسولان اين سازمان در فهرست آثار ملي كشور ثبت شد.بسياري از كارشناستان و فعالان حوزه ميراث فرهنگي همواره از مسولان تقاضا كرده بودند با ثبت اين آيين باستاني بيش از اين به حفظ ميراث معنوي پيشينيان احترام بگذارند.

جشن شب يلدا يکي از زيباترين و پسنديده ترين آيينهاي باستاني در فرهنگ کهن ايران است که اسطوره و داستانهاي مختلفي در دل خود نهفته دارد.يلدا به زبان سرياني به معناي ميلاد است که اشاره به زايش خورشيد و شکست اهريمن دارد.يلدا شب دوستي و مهرباني،شب باهم بودن،حافظ خواني و شب نشيني و شبچراني است.يلدا قدمتي چندهزارساله دارد که طي گذرسالها هنوز شعله اين آيين ملي و باستاني خاموش نشده است.انواع ميوه ها نظيرهندوانه،آجيل و شيريني درکنار تفال به ديوان حافظ،از ديرباز زينت بخش سفره هاي شب يلداي ايرانيان بوده و هست و همدلي و همنشيني اعضاي خانواده و خويشاوندان نيز پاي ثابت اين جشن بوده است.
درايران کهن،جشن شب يلدا با جشن ظهور ميترا (خورشيد) مطابقت مي کند و به اعتقاد مهرپرستان ، يلدا نمادي براي دوري جستن از بدي ها و زشتيهاي ابليس است .شب يلدا طولاني ترين و اولين شب آغاز زمستان است که در اين روز آفتاب از برج قوس طلوع مي کند. پس از شب تاريک و طولاني يلدا، روز اندک اندک بلندتر مي شود که به اعتقاد ايرانيان ، اين تاريکي و طولاني بودن منحوس است و از سوي ديگر اين شب و سرماي سخت زمستان را نتيجه حمله "اهريمن تاريکي " است . بنابراين براي گريز از اين نحوست و بازگشت خورشيد، ايرانيان باستان آتش مي افروختند و خوان مي گستراندند و "ميزد" (نذر شامل نان و گوشت و ...) نثار مي کردند که بقاياي اين سنتها هنوز در کرمان ديده مي شود. در شب يلدا عده اي به در خانه ها مي آمدند و هيزم به خانواده ها مي دادند و براين باور بودند که اين هيزمها به شمش طلا تبديل مي شود.ايرانيان کهن ، پايان برداشت محصول صيفي و آغاز فصل استراحت را در شب يلدا جشن مي گرفتند.

+ نوشته شده در  شنبه سی ام آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط طاهره بیان  |