انجمن ایرانیان باستان

خبری

انتقاد نماینده زرتشتیان در مجلس:ما خودمان مهرگان داریم، چرا باید ولنتاین را جشن بگیریم؟

‌‏نماینده زرتشتیان درمجلس هشتم گفت:«اگر نتوانیم فرهنگ ایرانی را به درستی به جوانان خود معرفی کنیم،‌‏‌‏ آنها به دنبال سطحی‌‏نگری رفته و به فرهنگ کشورهای دیگر که با فرهنگ ما سنخیتی ندارد پناه می‌‏برند.«

اسفندیار اختیاری در گفتگو با ایلنا، افزود:«‌‏جشن مهرگان، ‌‏جشن مهر و دوستی باطنی و واقعی در میان ایرانیان است، اما چون جوانان ما با مهرگان آشنایی ندارند، ‌‏ولنتاین،‌‏ را جشن می گیرند، ‌روزی که هیچ سنخیتی با فرهنگ ایرانی ما ندارد.»

وی ادامه داد:«‏تاریخ ایرانی ،‌‏تاریخی غنی و پربار است اما آگاهی جوانان ایرانی از جشن‌‏های ملی خود بسیار اندک شده است.»

نماینده زرتشتیان درمجلس هشتم تصریح کرد:«‌‏وقتی جوان ایرانی مهرگان را که چندین هزار سال قدمت دارد، نمی شناسد ،‌‏خیلی طبیعی است که ولنتاین را به عنوان جشن عشق بپذیرد.»

اختیاری در رابطه با اهمیت جشن‌‏های ایرانی گفت:«در پس بسیاری از جشن‌‏های ایرانی فلسفه‌‏های بسیار عمیقی وجود دارد، ‌‏جشن سده،‌‏مهرگان،‌ ‏تیرگان و نورزو از جمله این جشن‌‏ها هستند.»

وی با ابراز خرسندی از این که نوروز ثبت ملی شده است، گفت:«سازمان میراثٍ فرهنگی و گردشگری باید همه جشن‌‏های ایرانی را ثبت ملی کند و سپس زمینه ثبت جهانی این مراسم‌‏ها را فراهم کند تا تاریخ گران‌‏بهای ایران به دست فراموشی سپرده نشود.»


ولنتاين روز شما نيست،منتظر باشيد

كريسمس امسال، ايرانيان مقيم آمريكا و به دنبال آنها بسياري از ايرانيان سراسر دنيا ايميل مبتكرانه‌‏اي را دريافت كردند كه با شوخي تندي به آنها يادآوري مي‏كرد جشن كريسمس به ايرانيان مسلمان ارتباطي ندارد.اما شايد مبتكر اين ايميل فراموش كرده بود كه بسياري از همين ايراني‏ها، از چند روز بعد در تدارك جشن ديگري خواهند بود كه به اعتقاد گروهي ديگر اصلا قرابتي با فرهنگ آنها ندارد.به گزارش "ايلنا" 14 فوريه يا 25 بهمن ماه(امسال به علت سال كبيسه با 26 بهمن مصادف شده است) از سال‌‏هاي بسيار دور ميلادي به عنوان روز «ولنتاين» جشن گرفته مي‏شود و در كشور ما در سال‌‏هاي اخير به «روز عشاق» معروف شده است.

ولنتاين ايراني‏ها با گاوهاي چيني

اين روز كه در سال‌‏هاي قبل با رد و بدل كردن هديه‌‏هاي نه چندان گران قيمت مثل شكلات و عطر بين دخترها و پسرها به شب مي‏رسيد، امسال با دگرگوني جالب توجهي مواجه شده است. انگار قرار است به دلايل نامعلوم ولنتاين جوانان ايراني امسال با «گاوهاي چيني» برگزار شود؛ چه از همان يك ماه پيش كه تب و تاب اين روز آغاز شد، بيشترين چيزي كه در فروشگاه‌‏ها عرضه مي‏شود همين عروسك‌‏ها هستند.

بسياري از فروشندگان امسال عروسك‌‏ به ويژه «گاو» از طرفداران بيشتري برخوردار است.حميد فروشنده‌‏اي كه تا سال‌‏هاي پيش بيشتر عروسك‌‏هاي كوچك يا قلب‌‏هاي تزئيني را در روزهاي نزديك به جشن مي‏فروخت در اين مورد مي‏گويد كه امسال باورود عروسك‌‏هاي بزرگ و گران قيمت‌‏تر فروش چندين برابري را تجربه كرده است و هنوز به روز ولنتاين نرسيده به اندازه سه ماه گذشته فروش كرده است.

بسياري از كساني كه به دنبال برگزاري جشن ولنتاين مي‏روند، حتي با معني آن آشنا نيستند
نكته جالب توجه اين است كه بسياري از كساني كه به دنبال برگزاري جشن ولنتاين مي‏روند، حتي با معني آن آشنا نيستند. در ميان 50 نفري كه مورد پرسش شدند، حدود 34 نفر اطلاعي در مورد معناي اين مراسم نداشتند و ديگران هم اطلاعات دست و پا شكسته‌‏اي را از شبكه‌‏هاي خارجي دريافت كرده بودند.
سميرا يكي از افرادي است كه اگر چه هر سال براي دوست خود كادوي ولنتاين مي‏خرد اما معناي آن را نمي‏داند" به نظر من «ولنتاين» روز عشاق است و بقيه معاني و تاريخچه آن مهم نيست."
آرش ولنتاين را يك جور سرگرمي مي‏داند. او كه اين اسم را به اشتباه« ولنتايم» تلفظ مي‏كند، مي‏گويد: اگر چه من هر سال از دوستانم هديه مي‏گيريم و براي آن‌‏ها هم هديه مي‏خرم اما معناي آن برايم چندان اهميتي ندارد.
جشن ولنتاين در حالي سال به سال رو به پررنگ‌‏تر شدن در بين جوانان ايراني مي‏گذارد كه برداشت مردم ساير كشورهاي جهان در اين باره قدري متفاوت به نظر مي‏رسد.
گوستاو آمريكايي و ساكن هلند است و نخستين هديه ولنتاين خود را به مادرش داده است. او هر سال هديه كوچكي را براي معلم، مادر و يا يكي از دوستان مورد علاقه‌‏اش مي‏دهد و از اينكه اين رسم در بين مسلمانان نيز رواج پيدا كرده قدري متعجب مي‏شود.بسياري از دوستان گوستاو پايبند به برگزاري جشن ولنتاين نيستند و اين رسم در بين آنها خيلي جدي تلقي نمي‏شود.
اما سارا كه بيشتر عمر خود را در ايران سپري كرده، چند سالي است كه در كانادا به سر مي‏برد. او گرايش ايرانيان را به ولنتاين نمي‏پسندد و مي‏گويد: «اين جشن فقط براي پولدار كردن توليدكنندگان و فروشندگان است و فقط به همين منظور به ايران وارد شده است.»
به اعتقاد سارا بهتر است كه جوانان ايراني به رسوم فرهنگي خود بيشتر پايبند باشند تا اين‌‏كه از رسوم كشورهاي غربي تبعيت كنند.
شايد منظور سارا از رسوم سنتي همان جشن مهرگان باشد كه به گفته كارشناسان در فرهنگ ايراني روز عشق است و با ولنتاين برابري مي‏كند.
 
سپندارمذگان یا ولنتاین؟!

کمتر کسی است که بداند در ایران باستان، نه چون رومیان از 3 قرن پس از میلاد- که از 20 قرن پیش از میلاد- روزی موسوم به روز عشق وجود داشته است. جالب است بدانید که این روز در تقویم جدید ایرانی دقیقا مصادف است با ۲۹ بهمن، یعنی تنها ۴ روز پس از ولنتاین فرنگی! این روز سپندارمذگان یا اسفندارمذگان نام داشته است. فلسفه بزرگداشت این روز به عنوان “روز عشق” به این صورت بوده است که در ایران باستان هر ماه را 30 روز حساب می کردند و علاوه بر اینکه ماه ها اسم داشتند، هریک از روزهای ماه نیز یک نام داشتند. روز پنجم سپندار مذ بوده است. سپندارمذ لقب ملی زمین یعنی گستراننده، مقدس و فروتن است. زمین نماد عشق است چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می ورزد. زشت و زیبا را به یک چشم می نگرد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می دهد. به همین دلیل در فرهنگ باستان اسپندارمذگان را به عنوان نماد عشق می پنداشتند.

در باور ایرانى مرد داراى قدرت مردانگى و تفکر و خردورزى بیشترى است، در برابر آن زن نیز داراى مهر ورزى، عشق پاک، پاکدامنى و از خودگذشتگى فراوان ترى است که هر یک از این دو به تنهایى راه به جایى نبرده و حتى روند پویایى گیتى را هم به ایستایى مى کشانند. اگر مردان بدنه هواپیماى خوشبختى اند، زنان موتور آن اند که پیکره بى موتور و موتور بى بدنه هیچ کدام به تنهایى به اوج سعادت نمى رسند بلکه ذره اى حرکت و جنبش هم برایشان ناممکن است. اشوزرتشت خوشبختى بشر را وابسته به میزان دانش و خرد انسان مى داند نه جنسیت و قومیت و رنگ و نژاد و از دیدگاه وى همه انسان ها _ همه زنان و مردان _ داراى حقوق برابرند. او دختران را در گزینش همسر آزاد شمرده و عشق پاک و دانش نیک را دو معیار اصلى مى داند و خوشبختى همسران جوان را در زندگى زناشویى در این مى داند که هر یک بکوشند تا در راستى از دیگرى پیشى جویند.

امشاسپند سپندارمذ، نگهبان و ایزدبانوی زمین ِسرسبز و نشانی از باروری و زایش است. جشن سپندارمذگان یا اسفندگان، روز گرامیداشت زنان در ایران باستان بوده و این روز به نام «مرد‌گیران» یا «مژدگیران» یا «مزدگیران» (=هدیه گرفتن از مردان) نیز در ادبیات فارسی به کار رفته است.گردیزی در کتاب زین­الاخبار نیز درباره­ واژه­ «مردگیران» اشاره کرده ­است که از این جهت این جشن را مردگیران می­گفتند که زنان به اختیار خویش و با آزادی، شوی و مرد زندگی خود را برمی­گزیدند.سپندار مذگان جشن زمین و گرامی‌داشت عشق است که هر دو در کنار هم معنا پیدا می‌کردند. در این روز زنان به شوهران خود با محبت هدیه می‌دادند. مردان نیز زنان و دختران را بر تخت شاهی نشانده، به آنها هدیه داده و از آنها اطاعت می‌کردند

مهرگان در فرهنگ ايراني روز عشق حقيقي و واقعي است

اسفنديار اختياري، نماينده زرتشتيان مجلس هشتم معتقد است كه مهرگان در فرهنگ ايراني روز عشق حقيقي و واقعي ناميده شده و مردم بايد به جاي ولنتاين اين روز را زنده كنند.وی كه از رواج فرهنگ غربي در ايران ناخرسند است، تصريح مي‏كند: به دليل نبود برنامه‌‏هايي براي فرهنگ‌‏سازي بسيار باز رسوم زيباي ايراني مورد غفلت واقع شده‌‏اند.
به گفته او «مهرگان» همزمان با ششم مهر ماه، بهترين زمان براي ابراز علاقه و دوستان و بستگان است.
اصغر مهاجري جامعه‌‏شناس و استاد دانشگاه هم نقص در مديريت برنامه‌‏ريزان كشوري در برجسته‌‏سازي و استفاده از ظرفيت‌‏هاي فرهنگي را دليل گرايش نادرست جوانان ايراني به «ولنتاين» مي‏داند و مي‏گويد: فرهنگ مردم ايران غني و توسعه يافته است و هم در پيشينه ملي و هم در پيشينه مذهبي نمادهايي از «روز عشق» به چشم مي‏خورد.
جايگزيني روزهاي متناسب با ولنتاين همان كاري است كه بسياري از كشورها انجام داده‌‏اند. مثلا چين، ژاپن و مصر هر كدام روزهايي را معادل «ولنتاين» در كشور خود جشن مي‏گيرند.
در كشور چين اين روز به «شب هفت‌‏ها» ناميده مي‏شود و در ژاپني‏ها به «تاناواتا» معروف است. در كره جنوبي نيز مردم روز «پپرو» را جشن مي‏گيرند و مصري‏ها هم روز چهارم نوامبر هر سال را به عنوان روز عشق برگزار مي‏كنند.
در ايميلي كه ايرانيان مقيم آمريكا در روز كريسمس دريافت كردند ضمن تبريك عيد كريسمس نوشته شده بود «كريسمس به شما ربطي ندارد، منتظر نوروز باشيد» پس شايد بد نباشد اين جمله را در مورد «ولنتاين» نيز تكرار كنيم.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم بهمن ۱۳۸۷ساعت   توسط طاهره بیان  |